poniedziałek, 14 lipca 2014

Macerat olejowy

 Wyciąg olejowy czyli macerat, z dowolnej rośliny czy przyprawy to kilka minut roboty... ale długi czas oczekiwania.
Maceraty to grupa olejów roślinnych pozyskiwanych w wyniku maceracji, czyli procesu trwającego zwykle wiele tygodni i wymagającego nakładu pracy, który polega na tym, iż surowiec roślinny (kwiaty, zioła) zostaje zalany olejem bazowym i pozostawiony w temperaturze pokojowej przez dłuższy okres, podczas którego materiał powinien być, co pewien czas mieszany. Po odfiltrowaniu resztek materiału roślinnego powstaje olej, który łączy w sobie właściwości oleju bazowego (najczęściej wykorzystuje się oliwę z oliwek, olej sojowy, olej słonecznikowy) oraz cenne właściwości rozpuszczalnych w tłuszczach biologicznie aktywnych substancji z danego surowca roślinnego. Powstały olej określa się nazwą rośliny użytej w procesie maceracji. Maceraty są wrażliwe na światło i na wysoką temperaturę, nie powinny być ogrzewane, należy je także - tak jak wszystkie oleje roślinne - trzymać w ciemnym i chłodnym miejscu.




















Przed przystąpieniem do pracy należy umyć ręce oraz pojemniki i narzędzia potrzebne do wykonania maceratu. 

Co będzie potrzebne:

  • wybrany surowiec - płatki, pączki, liście, kwiaty
  • olej - oliwa z oliwek, słonecznikowy, 
  • pojemnik na produkt - najlepiej z ciemnego szkła - ja mam w słoiczkach które trzymam w lodówce
  • gaza lub ściereczka do przecedzania surówca
  • metoda produkcji - na zimni i na ciepło 
  1. macerat na zimno - w jasnym słoiku zalewam wybrany surowiec olejem tak by go przykrył, a nawet do 25% ponad surowiec, zakręcam słoik i stawiam na słońcu. Codziennie poruszam słoikiem, aby przemieszać składniki. Olej gotowy jest po minimum 3 tygodniach, choć może stać dłużej. Przecedzam olej przez gazę i wlewam do słoiczka z ciemnego szkła. Można też gotować słoik z zawartością w kąpieli wodnej, która trwa od 1 godziny w górę. Mało ekonomiczne, ale da się szybko zmacerować to co chcemy:)
  2. macerat na ciepło - podgrzewam olej do 60 - 70 st C i zalewam nim wybrany surowiec. Maceracja powinna być prowadzona w ciemnym i chłodnym miejscu. Również należy mieszać olej, aby wydobyć wszystkie składniki z roślin. po około miesiącu przecedzamy olej, zlewamy do ciemnej butelki i używamy.
Maceratów:
  • nie wolno podgrzewać ani mrozić
  • trzymać poza lodówką
  • można zakonserwować wit E
  • sprawdzać czy zapach i konsystencja się nie zmieniły
  • używać do: tworzenia mieszanek OCM, kremów, balsamów, odżywek, maseczek, peelingów a także w kuchni doprawiając np sałatki czy sosy raw
Moje maceraty wykonałam z:
  1. gorczycy - olej musztardowy - świetny do surówek
  2. opuncji figowej
  3. stokrotek
  4. mniszka lekarskiego
  5. mięty
  6. wrotycza
  7. nagietka
  8. marchwi
  9. pestek winogron
  10. tymianku z czosnkiem
  11. majeranku
  12. estragonu


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz