poniedziałek, 14 lipca 2014

Macerat olejowy

 Wyciąg olejowy czyli macerat, z dowolnej rośliny czy przyprawy to kilka minut roboty... ale długi czas oczekiwania.
Maceraty to grupa olejów roślinnych pozyskiwanych w wyniku maceracji, czyli procesu trwającego zwykle wiele tygodni i wymagającego nakładu pracy, który polega na tym, iż surowiec roślinny (kwiaty, zioła) zostaje zalany olejem bazowym i pozostawiony w temperaturze pokojowej przez dłuższy okres, podczas którego materiał powinien być, co pewien czas mieszany. Po odfiltrowaniu resztek materiału roślinnego powstaje olej, który łączy w sobie właściwości oleju bazowego (najczęściej wykorzystuje się oliwę z oliwek, olej sojowy, olej słonecznikowy) oraz cenne właściwości rozpuszczalnych w tłuszczach biologicznie aktywnych substancji z danego surowca roślinnego. Powstały olej określa się nazwą rośliny użytej w procesie maceracji. Maceraty są wrażliwe na światło i na wysoką temperaturę, nie powinny być ogrzewane, należy je także - tak jak wszystkie oleje roślinne - trzymać w ciemnym i chłodnym miejscu.
Przed przystąpieniem do pracy należy umyć ręce oraz pojemniki i narzędzia potrzebne do wykonania maceratu. 

Co będzie potrzebne:

 • wybrany surowiec - płatki, pączki, liście, kwiaty
 • olej - oliwa z oliwek, słonecznikowy, 
 • pojemnik na produkt - najlepiej z ciemnego szkła - ja mam w słoiczkach które trzymam w lodówce
 • gaza lub ściereczka do przecedzania surówca
 • metoda produkcji - na zimni i na ciepło 
 1. macerat na zimno - w jasnym słoiku zalewam wybrany surowiec olejem tak by go przykrył, a nawet do 25% ponad surowiec, zakręcam słoik i stawiam na słońcu. Codziennie poruszam słoikiem, aby przemieszać składniki. Olej gotowy jest po minimum 3 tygodniach, choć może stać dłużej. Przecedzam olej przez gazę i wlewam do słoiczka z ciemnego szkła. Można też gotować słoik z zawartością w kąpieli wodnej, która trwa od 1 godziny w górę. Mało ekonomiczne, ale da się szybko zmacerować to co chcemy:)
 2. macerat na ciepło - podgrzewam olej do 60 - 70 st C i zalewam nim wybrany surowiec. Maceracja powinna być prowadzona w ciemnym i chłodnym miejscu. Również należy mieszać olej, aby wydobyć wszystkie składniki z roślin. po około miesiącu przecedzamy olej, zlewamy do ciemnej butelki i używamy.
Maceratów:
 • nie wolno podgrzewać ani mrozić
 • trzymać poza lodówką
 • można zakonserwować wit E
 • sprawdzać czy zapach i konsystencja się nie zmieniły
 • używać do: tworzenia mieszanek OCM, kremów, balsamów, odżywek, maseczek, peelingów a także w kuchni doprawiając np sałatki czy sosy raw
Moje maceraty wykonałam z:
 1. gorczycy - olej musztardowy - świetny do surówek
 2. opuncji figowej
 3. stokrotek
 4. mniszka lekarskiego
 5. mięty
 6. wrotycza
 7. nagietka
 8. marchwi
 9. pestek winogron
 10. tymianku z czosnkiem
 11. majeranku
 12. estragonu